pondělí 7. března 2016

Velikonoční pečení

Velikonoční pečení

Dnes budeme péct…ale moc se netěšte, jedlé to nebude. ;) Na druhou stranu to nebude těžké, pečivo vám dlouho vydrží, tenhle recept nezatíží váš rodinný rozpočet a hlavně: nemůžete
na něm nic zkazit!
J
Co budeme potřebovat?
Na těsto hladkou mouku, sůl a vodu.
Na další práci vál, váleček, razítka a razítkovací barvu, vykrajovátka na pečivo (využila jsem jen kolečko, pokud nemáte potřebný průměr, najdete jistě skleničku či hrneček, který bude vyhovovat), plech vyložený pečícím papírem, špejli, troubu.

Na dozdobení akvarelové pastelky či barvy (příp. anilinové, akrylové…možností je hodně), štětce, vodu, příp. lak, různé stužky, provázky…fantazie vám napoví. J

Náš výchozí materiál se jmenuje slané těsto a jistě ten jednoduchý recept znáte:
2 díly mouky
1 díl soli
1 díl vody
Některé recepty uvádějí stejné množství soli a mouky – je to jen na vás a vašem pocitu. Protože nám v tomto případě nejde o výslednou chuť, můžete experimentovat podle libosti. Postup je nesmírně jednoduchý – vše smíchejte rukama dohromady. Dovolte mi pár vlastních postřehů:
- Mouku používejte pšeničnou hladkou – je nejsvětlejší a jemná. Díky tomu bude těsto hladké a nebudete mít problémy s detaily.
- Sůl nemusí být nijak speciální, klidně kupte tu nejlevnější, na kterou narazíte. Chcete-li docílit co nejjemnějšího těsta, potřebujete co nejmenší krystalky soli – ta se v těstu totiž nerozpustí. Stačí sůl ,,prohnat“ mixérem, případně prosít. Není to bezpodmínečně nutné, běžně prodávaná sůl má pravidelné malé krystalky, ale je třeba vědět, že existují možnosti. J
- Vodu přidávejte postupně a budete-li mít dojem, že ji nevyužijete všechnu, nevadí. Každá mouka je jak jistě víte z vlastní ,,kuchyňské“ zkušenosti – trochu jiná a platí to i tady. Jde nám o to, abychom získali kompaktní, vláčné, ale nelepivé těsto.

Ve chvíli, kdy máte těsto propracované a kompaktní, připravte si pracovní plochu. Já jsem pracovala na silikonové podložce, ale předpokládám, že mírně pomoučený klasický vál bude také stačit. Vyválela jsem placku cca 3 mm silnou a vzala do ruky krásná velikonoční ,,slepičí“ razítka od Artemia. Jejich výhodou je nejen velikost, vtipný motiv a variabilita, ale hlavně omyvatelnost – jistě můžete použít i cling razítka nebo razítka na dřevěném bloku. Pak se ale ošidíte o možnost kontrolovat přesné místo tisku a hlavně musíte být opatrnější při následném čištění – cling pěnu totiž nesmíte namáčet. Nemusíte se bát, tato technika nepatří mezi výrazně špinavé, přesto ale mějte na paměti, že pracujete s těstem.

Na tisk jsem použila černou razítkovací barvu StazOn – doporučuji buď tuto značku nebo Archival ink, jiné vyzkoušené nemám. Každopádně by to měl být inkoust permanentní, protože těsto obsahuje vodu  a barva jiného složení by se mohla rozpíjet.
Jakmile jsem měla plát potištěný motivy, pomocí kruhového tvořítka jsem vykrojila jednotlivé motivy, přenesla je na připravený plech vyložený pečícím papírem a špejlí (nebo párátkem) jemným krouživým pohybem cca 5 mm od kraje kolečka vytvořila dírku na zavěšení (po upečení bude těsto tvrdé).

Spíše než péci budeme těsto sušit – troubu je třeba předehřát na 120°- 150°C, doba pečení se uvádí okolo 3 hodin. Záleží ale na velikosti ornamentů a já jsem ty svoje o průměru 4 – 6 cm pekla jen 2 hodiny, což úplně stačí. Počítejte s tím, že těsto bude maličko pracovat – ne do stran, ale zlehka se ,,nafoukne“. Výsledná barva je lehounce do krémova.

Po upečení a vychladnutí bude možná potřeba mírně obrousit pilníkem okraje a pak už se můžete bez obav pustit do barvení – použila jsem akvarelové pastelky, které jsem následně rozmyla vodou pro získání plynulého přechodu barev. Nemusíte mít strach – pokud těsto vyloženě nezmáčíte, malba mu nijak neublíží. Ve finále je jistě možné sáhnout ještě např. po laku ve spreji, ale není
to nezbytně nutné.


Já jsem své,,slepičí“ ozdoby použila na uzavření a dozdobení jednoduchých, ale efektních krabiček na drobné velikonoční mlsání (použít můžete malá čokoládová vajíčka, sušené ovoce, směs oříšků…). Dírkou v kolečku jsem provlékla dvoubarevný provázek a zavázala na mašličku.
Tyhle ozdoby můžete s úspěchem použít např. na dozdobení větviček ve váze nebo přímo stromku, zdobíte-li před Velikonoci nějaký listnatý strom na zahradě (pak je ale na místě úprava lakem – nemám zkušenost, jak těsto reaguje na jarní deštíky J…). Inspirace z e-zinu Scrap!

Pro e-zin Scrap! upekla a sepsala Petra

http://tapeva-myfavouritethings.blogspot.cz/

Žádné komentáře:

Okomentovat