čtvrtek 11. července 2013

Horké embossování - pro začátečníky

Embossing je velmi oblíbená technika. Rozlišujeme dva základní typy embossování. Tím prvním je takzvané suché embossování. Jde vlastně o vytlačování motivu do papíru pomocí různých pomůcek tak, abychom docílili plastického reliéfu. Tím druhým , o kterém si řekneme trošku víc, je embossování horké. Vytvoříte jím hezký, mírně vystouplý reliéf a v závislosti na druhu použitého prášku také reliéf s různým efektem.

Základní pomůcky pro horký embossing:

  • jakékoliv razítko
  • speciláni inkoust pro embossování, nebo jakýkoliv jiný, pomaluschnoucí inkoust
  • embossovací prášek
  • horkovzdušnou pistoli (nemusí být, do začátku stačí starý topinkovač ;-) )
  • arch přeloženého obyčejného papíru (pokud budete embossovat malou plochu, stačí velikost A5, pokud větší, doporučuji alespoň A4)
  • bílá, nebo jakákoliv jiná čtvrtka papíru (alespoň 200g) na natisknutí motivu, který budete embossovatNachystejte si všechny pomůcky. Arch obyčejného papíru přehněte napůl a znovu rozložte. Pistoli, nebo topinkovač zapojte do elektrické zásuvky. Pracovat musíte celkem rychle, aby inkoust nestačil vyschnout.

Na razítko naneste inkoust


Razítko otiskněte na nachystanou bílou čtvrtku. Vznikne otisk, který se leskne.


Nyní vezměte čtvrtku s otiskem razítka opatrně za okraje, dejte ji nad přeložený papír a celý motiv pečlivě posypte embossovacím práškem.


Prášek z motivu skepněte na nachystaný papír. Nyní máte motiv chystán k zapečení.


Prášek z papíru opatrně vsypte zpět do nádobky.


Nyní zapněte horkovzdušnou pistoli a opatrně ji přibližte k motivu. Uvidíte, jak se prášek krásně rozpouští. Pozor, čtvrtku nedržte v ruce, moli byste se popálit! Raději ji přidržte třeba pomocí tužky. Máte hotovo :-)


Rady a tipy navíc:
  • motivy jdou použít k vybarvování pomocí inkoustů, návod najdete zde 
  • pokud budete místo pistole používat topinkovač, motiv neberte prsty, ale vezměte jej do ruky pomocí pinzety, obraťte a motiv zapečte nad zapnutým topinkovačem
Já embossované motivy vybarvila pomocí Distress inkoustů a na co je použiji? Nechte se překvapit ;-)Další příklad použití embossování:4 komentáře: