neděle 24. května 2015

Technika – Inlaid Die Cutting

Snad mi prominete, ale název techniky, kterou vám chci dnes ukázat nebudu překládat. Nejen proto, že názvy i po přeložení vyznívají děsně blbě, ale také proto, že pro ni stejně neexistuje český ekvivalent. Proto zůstaneme u jména Inlaid Die Cutting Technique. Je to technika, která minulý rok velmi frčela v USA. Je zábavná a dají se díky ní vykouzlit například krásná pozadí pro přání. A hlavně stačí k ní mít Big shot, nějaké prima vyřezávací šablony a pár scrap papírů. Nevím, kdo ji vymyslel, ale to nevadí, je na čase začít kouzlit i u nás. Uvidíte bude vás to bavit.


Nejlépe se technika představuje na jednoduchém tvaru a proto budu používat pouze vyřezávací šablonu ve tvaru kruhu. Budu tvořit pozadí pro připravené Copicy vymalované digitální razítko od Little Blue Button Stamps. Dále využiju dva barevné papíry a čtverec z bílé čtvrtky o velikosti 13,5x13,5cm, tedy jako je klasický čtvercový základ přání.Z připravené bílé čtvrtky vyřízněte kolečko libovolné velikosti, stejné kolečko vyřízněte z červeného papíru a nové červené kolečko vložte do díry po bílém – jako byste vyrobili záplatu. Proto, aby vám nově vložené červené kolečko nevypadlo, zajistěte ho na zadní straně malířskou papírovou páskou – nedoporučuji používat něco jiného, izolepa není vhodná, ovšem můžete také použít washi pásky, které se vám již třeba nelíbí a nevíte co s nimi.


Nyní z podkladu vyřízněte další kolečko tak, abyste ukousli i trochu vloženého červeného. Z růžového papíru vyřízněte stejně velké kolečko a vložte ho do nové díry . Máte další záplatu, opět zadní stranu zajistěte papírovou páskou.Vždy je nutné vyříznout v jednom kroku stejně velké kolečko, aby byla záplata na díru stejná. Ovšem velikosti můžete různě měnit. V dalším kroku opět vyřízněte ze základu další kolečko, tentokrát ukousne kousek červené a kousek růžové záplaty. Nemusíte řezat žádné jiné kolečko, to co vám vzniklo je kolečko se zajímavým vzorem a vy ho pootočené můžete vložit zpátky.

 
Takto pokračujte do té doby, než budete spokojení. Po každém kroku zajistěte nová kolečka páskou. Dobré vyřezávací šablony nemají problém s tím vyřezat papír i pásku. 


Ve chvíli, kdy budete hotovi nebude pozadí základu vypadat pěkně, bude to tam samá lepící páska, ale to nevadí, takto připravený základ nalepte na základ přání pomocí 3D pěnové pásky a je to. Velmi se mi líbí trik, který jsem našla na internetu, kdy místo pěnové pásky používají pěnovku – moosgummi, vytvoří stejný 3D efekt a vždy si ji lze vystřihnout přesně podle požadovaného tvaru. A v zahraničí ji krásně nazývají fun foam – laicky přeloženo legrační pěna.

Krásně vypadají taková pozadí vytvořená z květin, srdíček a i více komplikovaných tvarů. Já jelikož řežu 90% věcí na plotru, nemám doma moc šablon (vyjma klasických tvarů), proto nemohu ukázat nic složitějšího a upřímně, pro plotr není tato metoda vhodná. Zkoušela jsem to a nevypadalo to tak pěkně jako z Big shotu.

V USA mají krásné vyřezávací šablony – nápisy, s těmi umí také parádně kouzlit. Ten, kdo je trpělivý, může používat i komplikovanější vyřezávací šablony, různě skládat výřezy a hrát si s nimi.

Doufám, že se vám technika líbila a zkusíte ji, uvidíte je to opravdu zábava.

Prima den
Katka Dachovská
www.katecrafts.com

2 komentáře:

  1. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

    Kolektivní rozum Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60% větší šance na výhru

    Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

    OdpovědětVymazat