pátek 27. března 2015

Jednoduché a přitom Mixed media přání

Ahoj, dnes pro vás mám něco, co na první pohled nejde k sobě. Mixed media a jednoduchost. Hodně z vás se Mixed media stylu bojí, protože si myslí, že je potřeba děsně moc pomůcek, sprejů, past, lepidel a podobně. Dnes vám ukážu, že i s málem můžete vytvořit Mixed media pozadí pro přáníč. Nejsem žádný profík, tomuto stylu se věnuji velmi krátce, ale nevím proč zaujal mne a tak různě experimentuji. Zkuste to taky. Návod je krok za krokem pro úplné začátečníky.
Co budete potřebovat:


* velmi kvalitní papír – vysoké gramáže – já využívám papír z kolekce Soulmates od 7 dots studio

* distress pomůcku na otrhané kraje

* šablonu

* strukturovací pastu a špachtli

* gesso, štětec

* jeden spray – Lindys stamp gang nebo akvarelovou, vodovou barvu

* razítko s textem nebo jiné zajímavé

* Archival inkoust

* horkovzdušnou pistoli

* hlavní obrázek – já jsem natiskla Memento inkoustem Gorjuss panenku, vybarvila jsem ji Copic fixy, puntíky jsou metalickou fixou od Papermania, obrázek jsem oválnou šablonou vyřízla na big shotu

* Wink of Stella clear brush

* nějaké větvičky pro pozadí – mé jsou šablona Memory box, z barevných čtvrtek na big shotu

* kytičky, raznici motýly, samolepící perličky

* lepidlo, 3D pěnová páska

* volitelně šicí stroj

* základ přání o velikosti 13,5x13,5 (nebo jiné, dle toho co máte po ruce)

1. Přání bude mít čtvercový tvar, proto si připravte čtverec z papíru o velikosti 13,5x13,5cm. Zvolte opravdu velmi kvalitní papír, kdybyste pracovali s papírem nízké gramáže tak se vám vlivem sprejů, pasty apod. může potrhat. Čtverec prošijte jednoduchým stehem podél všech krajů. (tento krok není nutný, ale mě se to tak líbí, pokud chcete více retro vzhled tak místo obyčejné nitě vezměte džínovou)2. Pomocí distress pomůcky vytvořte na připraveném čtverci otrhané kraje. Tento krok mě baví, papíry od 7 Dots Studio jsou velmi kvalitní a dělat takové kraje je legrace. Prostě jen tak si trochu zatrhat.3. Na podložku (nejlepší je nepřilnavá podložka značky Ranger) naneste trochu strukturovací pasty a velmi jemně na ní stříkněte barvu ve spreji, před aplikací spreje vždy důkladně protřepte. Barvu s pastou smíchejte a naneste pomocí šablony na papír. Abyste si při nanášení na další místa ne rozmazali již nanesenou pastu, doporučuji v mezikrocích využít horkovzdušnou pistoli a hotová místa vysušit. Pastu nanášejte tak, jak se to líbí vám, můžete na jedno místo, na různá místa, kolem dokola apod.Před dalším krokem důkladně papír vysušte. Šablonu hned umyjte, pasta celkem rychle schne, pak by vám to šlo špatně.

4. Pomocí Archival inkoustu (nebo jiného, který je permanentní a nereaguje s vodou) orazítkujte motiv – můj je Kaisercraft razítko s textem. Aby nebyl otisk příliš výrazný, nejprve lehce orazítkujte scrap papír a poté až základ přání.


5. Posledním Mixed media krokem je vytvoření cákanců (no ono se to jinak ani nedá nazývat). Na podložku naneste malé množství Gessa, namočte štětec ve vodě a vlhkým štětcem naberte Gesso, trochu to rozmíchejte na podložce, aby bylo Gesso tekutější. Poté vyrobte cákance, prstem jakoby brnkejte proti štětinám štětce a on bude cákat, to je nejlepší a nejrychlejší metoda pro výrobu cákanců. Stejně postupujte při výrobě cákanců ze spreje – také ho jemně stříkněte na podložku a nařeďte vodou. Jde nám jen o ten poslední jemný efekt. Komu se cákance nelíbí, nemusí je dělat. Papír opět důkladně vysušte.6. Jak jsem již psala výše, můj hlavní obrázek je Gorjuss panenka, aby byla ještě zajímavější použila jsem na její šaty glitrové pero Wink of Stella clear brush – je to štetcové pero, které vytváří jemný glitrový povrch na papíru. Velmi špatně se to fotí, ale ty jakoby mini tečky na šatech panenky to jsou glitry z pera. Od té doby co ho mám, používám ho velmi často, dodává projektům efekt exkluzivity, něčeho navíc. Rozhodně vám ho vřele doporučuji.


7. No a nakonec nezbývá než přání zkompletovat. Mixed media pozadí nalepte na základ přání, naneste lepidlo po celé ploše, aby se vám přání nekroutilo, ono se pěkně vyrovná, zejména, pokud jste dle mé rady zvolili kvalitní papír. Pomocí lepidla v tužce přilepte drobné větvičky, pomocí 3D pěnové lepící pásky nalepte váš hlavní obrázek. Nakonec nalepte kytičky – já na jejich lepení používám nejraději gelové tečky. A z kousku stejně barevného papíru, který máte pro základ, vyrobte pomocí klasické obyčejné raznice motýlky. Nakonec můžete ještě přání ozdobit třeba samolepícími perličkami.


Tak jste to sami viděli. Trochu jsme mixovali média a přitom jsme vyrobili jednoduché, ale velmi zajímavé přání. Pokud nechcete investovat do sprejů, nezoufejte. Stejně tak dobře fungují akvarelové barvy, vodové barvy a nebo temperové barvy. Ale co si budeme povídat, spreje od Lindys jsou úžasné, zejména ta nejnovější kolekce. Takže už žádný strach z Mixed media stylu a hurá do tvoření.

Přeji prima den

Katka Dachovská

www.katecrafts.com

3 komentáře: