pondělí 8. února 2016

Water soluble oil pastelsKrásný den,

dnes jsem pro vás nepřipravila návod krok za krokem, ale podrobně vám představím mé momentálně nejoblíbenější akvarelové barvy, respektive pastely. Prima marketing  s nimi přišla na trh minulý rok a staly se hitem. Já jsem si je pořídila před vánoci, takže je testuji druhý měsíc a jsem opravdu nadšená, co vše se s nimi dá dělat.

Pastely vypadají jako voskovky, jsou jen o fous větší. Vyrábí se v sadě, která obsahuje 24 odstínů. Mají naprosto úžasný pigment, opravdu jsou syté. Na dotek jsou mazlavé, no jako voskovky.

Jednou z nejdůležitějších věcí je používat jako podklad akvarelový papír, na jiném papíru vám nebudou pastely tak dobře fungovat.

Nyní vám představím několik způsobů využití. Je jich jistě mnohem více, ale tyto jsem si už vyzkoušela na některých projektech a proto vím, že opravdu fungují dobře.

1. Přímé nanášení 


 Nejjednodušším způsobem je přímo kreslit na akvarelový papír a poté barvu rozetřít vodou. Je to nejzákladnější postup, ale mně je bližší ten druhý.

2. Nabírání barvy z pastelu 


 Je to jako byste pracovali s akvarelovými pastelkami, vodní štětec nebo normální (to co je vám bližší) namočte a barvu si vezměte přímo z pastelu. Tato metoda mne opravdu baví. Když chci málo pigmentu dotknu se pastelu velmi málo a naopak.

3. Využití vlhčeného ubrousku 


 Vlhčený ubrousek v sobě má tekutinu, ta krásně reaguje s pastelem a tudíž když se pastelu dotknete, můžete přenést barvu na ubrousek a následně na papír. Tato metoda je skvělá pro vytváření jemných pozadí. Nebo lze takto nanášet barvu přes šablony.

4. Míchání s gelem 


Pastely jsou skvělé pro všechny mixed media techniky. Nanesla jsem pastel na podložku, na to špachtlí trochu 3D matte gelu od Finnabair a smíchala, vznikla mi průhledná barevná pasta, kterou mohu nanést špachtlí napřímo nebo přes šablonu.  Někdo pastely do gelu nožíkem odkrajuje, ale to je dle mého zbytečné, jsou tak syté, že stačí trocha.

5. Míchání s pastami 


Stejně tak jako s gelem, lze míchat pastely s jakoukoliv strukturovací pastou. Zamíchat pastel s pastou na podložce a nanést na projekt je tak snadné. Můžete si vytvořit jakoukoliv barevnou pastu. 

6. Razítkování s pastely


Ačkoliv se to zdá divné, tak s pastely lze parádně razítkovat. Díky tomu, že jsou husté a mazlavé krásně drží na jakémkoliv razítku. Jednoduše razítko počmárejte pastely – já jsem využila šedou a černou, potom pomocí jemného postřikovače (mini mister apod.) jemně razítko navlhčete – to je nutné, aby se pastel z razítka potom pustil na papír. A tiskněte. Otisk bude jemný dle nanesené vrstvy vody, čím více vody, tím méně ostřejší otisk. Pokud chcete ještě motiv upravit stačí vzít štětec s vodou a rozmýt barvu na místech, která se vám nelíbí.

7. Míchání barev 


 Pastely se dají mezi sebou míchat. Například pokud na papír nanesete barevný pastel a na něj bílý, vznikne vám pastelový tón barevného odstínu, já jsem vytvořila pastelovou růžovou.

Můžete mezi sebou míchat také jiné barvy, ze žluté a modré vznikne zelená a další.Míchání  barev přímo na papíru není špatné, ale já mám raději využití akrylového bloku nebo prostě čehokoliv neporézního. Nanesu jednu barvu, druhou barvu a smíchám je na bloku a poté barvu štětcem přenesu na papír. Nová barva je unikátní a velmi jemná a ztratí se tahy pastelem, prostě není vidět, jak nová barva vznikla. Akrylový blok poté otřu papírovým kapesníkem a je čistý.

Někdy nanáším barvy na akrylový blok a poté je nabírám vodním štětcem při vymalovávání, to zejména, když potřebuju opravdu velmi světlý odstín.Věřím, že pokud by se pastely smíchaly s vodou, vytvořili byste si tak svůj vlastní sprej.

Jak vidíte, pastely jsou velmi univerzální. Opravdu mne velmi baví a všem je mohu doporučit.

Ukázka pozadí vyrobeného pomocí pastelů
Prima den

Katka Dachovská


http://kackad-bloguje.blogspot.czs

Žádné komentáře:

Okomentovat