pátek 12. srpna 2016

Hádvěóčka

Jsou věci, které fascinují lidi napříč věkovým spektrem a napříč staletími. Za takového exemplárního představitele považuji peří. Jednotlivá pírka. Je jedno, jaké velikosti či barvy. Přiznejte si, že jste je na procházkách sbírali už jako malí a obdivovali jejich eleganci, lehkost, stavbu, kresbu... A věřím, že se to příliš nezměnilo, jen se pro ně možná nesehnete pokaždé, když si jich všimnete. :)Protože pírko je ideální motiv pro skicu či vyzkoušení techniky nebo materiálu, protože je kreslím, maluji a vůbec používám ve své práci ráda, je také námětem mého dnešního blogu. Tentokrát ale akcentuji barvy, které mají ve svém názvu chemické označení H2O, akvarelové barvy v sympatických kruhových dózách obohacené o třpytivý nádech. Začneme ovšem trošku jinak, než je úplně obvyklé: použijeme na  klasický akvarelový karton nejdříve maskovací kapalinu.
(Maskovací kapalinu nanášíme na místa, která chceme zachovat v barvě podkladu. Aplikaci můžete provádět přímo z lahvičky, je-li opatřena tenkým kreslícím hrotem, speciálním nástrojem k tomu určeným (je podobný perku s násadkou), hrotem embosovacího pera, silikonovým štětcem, špejlí nebo štětcem (v takovém případě důrazně doporučuji namočit jej důkladně před prací např. v tekutém mýdlu nebo Jaru a po práci okamžitě v roztoku mýdla/Jaru a vody, jinak z něj maskovací kapalinu nedostanete a štětec si zničíte).)


(Nejste-li si stprocentně jisti kreslením od ruky, předkreslete si motiv zlehka měkkou tužkou a linie maskovací tekutinou obtáhněte. Stopy tužky budete mít v průběhu práce možnost vygumovat.)
V této fázi se obrňte trpělivostí a nechte vše přirozeně uschnout. Poté už přijdou ke slovu konečně barvy!


Použila jsem kombinaci klasických akvarelek a o třpytivou složku obohacených úžasných barev H2O. Prostor, kde jsem chtěla malovat, jsem nejprve pomocí měkkého vlasového štětce navlhčila čistou vodou a pak postupně přidávala barvy podle vlastní fantazie. Dejte barevnému pigmentu čas, aby si na vlhkém povrchu našel svou cestu, přidávejte a kombinujte barvy, případně si pomozte rozprašovačem s vodou. Vše nechte opět zaschnout a podle potřeby postup opakujte tolikrát, až budete spokojeni se všemi barevnými vrstvami. Nenechte si ruce svázat barevnými konvencemi - vaše pírka mohou být jakkoliv barevná či vzorovaná, nechte se unést širokou škálou odstínů!
(Pamatujte, že akvarelová barva je sice lazura (jednotlivé vrstvy prosvítají a jejich barevné tóny se v průběhu vrstvení sčítají), ale barvy H2O jsou díky podílu třpytek částečně krycí.)
Po zaschnutí nastává čas odstranit maskovací médium - profesionálové používají speciální pryž, ale kdo ji nemá, tomu nebude dělat problémy ji z papíru jednoduše odrolit prstem a v místech, kde byla ve větší vrstvě ji dokonce takhle snadno sloupnete:

  
(Teď je ten správný čas vygumovat stopy grafitu, pokud jste v počáteční fázi použili předkresbu tužkou.)
 A jste v podstatě u konce. Já jsem sáhla ještě po klasické černé tuši a perku...


...a doplnila jsem několik letmých kontur. (Využít můžete ale na příklad i tenký štětec a další vrstvu akvarelu, pastelku, tenký fix a nebo - v kontrastu k mnou použité černé linii - např. bílou gelovku na projasnění celé práce...možností je bezpočet.)
Za ten více než rok, co barvy H2O používám, je mohu vřele doporučit všem, kdo touží po ideálním spojení lehké, transparentní barvy s trochou lesku (o mě je známo, že třpytky jako takové v lásce nemám - tohle je ovšem jejich velmi decentní varianta). Docílíte díky nim snadno nevtíravého kovového nádechu či lehkého nádechu luxusu.

A protože u nás právě nepříjemně prší a je nevlídno, mám pro vás bleskovou tvořivou výzvu:

Zpracujte pomocí akvarelových barev téma peří na jakémkoliv projektu.

Pošlete svou fotografii/své fotografie na adresu info@lena-art.cz do nedělní půlnoci (tj. do 14.8.2016, 24:00).
První 3 autorky/autoři mají u mě práci dle vlastního výběru s použitím zde uvedených namalovaných pírek (vyberete si sami, zda si ode mě přejete dostat ATC, blahopřání, ozdobený notýsek...). Poštovné hradím já. ;)

Díky za vaši pozornost a hurá pro štětce! :)
Petra

5 komentářů: