pondělí 3. února 2014

Duha kam se podíváš


...neboli Rainbow Loom Bracelets. Příběh o tom, jak se dostaly do naší rodiny začíná během léta 2013. Tehdy jsem narazila na YouTube na pár prvních videí týkajících se výroby náramků z malých pestrobarevných gumiček...a zalíbilo se mi to jako prima myšlenka: jednoduché vzory zvládnou i děti, dospělí vymýšlejí složitější kreace, je to kreativní, podporuje to jemnou motoriku i smysl pro barevnou kompozici.
Začala jsem se pídit po možnosti pořídit základní sadu pro mou jedenáctiletou dceru...a tady jsem narazila. Horká novinka ve Spojených státech zatím do Evropy nedorazila a ačkoliv už dnes díky internetu není problém nakupovat v kterékoliv zemi na světě, vaši radost může trochu zmírnit výše poštovného, případně celních poplatků...
Během podzimu jsem ale zaregistrovala možnost pořídit tuhle sadu i u nás v republice a tak během Štědrého večera Tereza vyrobila první náramek. Je to jednoduché, poměrně rychlé a brzy zjistíte, že možností je doslova nekonečné množství. Základními pomůckami jsou
- tzv. ,,loom" - plastový stav čítající velký počet výstupků


- háček - v základní sestavě plastový, který Tereza rychle a ráda vyměnila za klasický, se kterým se jí lépe pracuje především kvůli jeho pevnosti. Na obrázku je kovový háček velikosti 3-11.
- gumičky - jsou cca 1 mm ,,silné", v průměru měří v klidovém stavu asi 2 cm, díky velké elasticitě se s nimi výborně pracuje a hlavně - vyrábějí se v obrovské barevné škále od jednobarevných přes dvoubarevné a flouroscenční až po metalické (a jsem si jistá, že další varianty budou následovat). Dodávají se v zůzně velkých baleních, proto je vždy dobré sledovat poměr množství a ceny. Je příjemné, že součástí každého balení jsou také tzv. ,,s-clips" - průhledná plastová spojka, kterou na konci práce použijete na spojení obou konců náramku.

Problém nastává v okamžiku, kdy vám dojdou komponentny potřebné k výrobě - gumičky. Základní sada totiž obsahuje jakýsi barevný mix a po prvním náramku, který nejspíš v euforii vytvoříte ,,strakatý", se logicky dostaví touha vyzkoušet konkrétní barevné kombinace a vzory. A tady už je třeba určitý počet určité barvy gumiček...a začíná druhá fáze: shánění materiálu. Tentokrát už cílíte na požadovanou barevnou škálu.
A tenkrát mi vyšla vstříc Lenka a při objednávce zboží ze zahraničí ,,přihodila" i několik balení gumiček. Chvíli trvalo, než dorazily do republiky, chvíli je pozdrželi celníci, ale pak už bylo dílem okamžiku, kdy u našich dveří zazvonila paní pošťačka a Tereza se radostně pustila do práce na dalších náramcích. Inspirací jí bylo a je velké množství instruktážních videí natočených jak dětmi, tak dospělými - sami si postupně najdete ta, která vám nejvíce vyhovují. Některá nejsou tak snadná na pochopení s ohledem na věk autora/ky ;), jiná jsou sofistikovanější a uvádějí např. i konkrétní počet gumiček od každé barvy, který budete potřebovat. Do vyhledávače stačí dnes už zadat jen jednoduché slovní spojení ,,LOOM BANDS", ale pro názornost uvedu pár příkladů:

Videa z dílny šikovné slečny Ashley (např.toto) nebo Olivie (např. zde)
Amatérská ,,dospělácká" videa ( např. toto)
Profi složitější a propracovaná videa ( např. zde)
(Děsí-li někoho skutečnost, že takřka všechny videa jsou v angličtině, uklidním vás - vůbec nemusíte znát řeč, návody jsou dostatečně jednoduché a pochopitelné i bez slovního doprovodu.)

Dříve nebo později zjistíte, že se z tohoto materiálu dají vyrábět nejen rozličné náramky, ale i přívěsky, čelenky, celá pouzdra na telefony nebo úchyty na tužky (poslední jmenované mám osobně vyzkoušeno, protože mi to připadalo zajímavé s ohledem na využití např. pro menší děti nebo ty, které mají problém s úchopem - podobné nástavce se totiž vyrábějí přímo jako pedagogická pomůcka.) a tím zdaleka výčet nekončí.

Navíc jakmile získáte trochu praxe, osvojíte si pár základních postupů, můžete už vymýšlet nové sami a vytvářet zase jiné, originální vzory.
Sympatické na této ,,hračce" je i to, že jakmile vás nějaký výrobek omrzí, není problém jej rozebrat a gumičky použít znovu a jinak.

Pokud už se vám hlavou honí myšlenka na zaměstnání dětských či vašich vlastních rukou touhle zábavou, přidám ještě další argument pro: největší částí investice je bezesporu plastový stávek...ale ani ten bezpodmínečně nepotřebujete! Mnoho návodů se bez něj obejde a snadno je při hledání vyselektujete zadáním hesla ,,WITHOUT LOOM" - zjistíte, že vyrobit náramek zvládnete za pomoci dvou tužek/fixů, obyčejné vidličky nebo jeddnoduše za použití šikovných prstů. ;)
Tedy shrnuto, podtrženo - jediné, co opravdu potřebujete, je vaše chuť zkusit něco nového a pár gumiček. Doplním svůj článek tedy o odkaz na místo, na němž je najdete dle mého názoru za bezkonkurenčně nejlepší cenu - Lena-Art. ;)


Přeji hodně štěstí (nejen při výrobě duhových náramků). :)


Petra

Žádné komentáře:

Okomentovat